A szaporítók elleni harcban nincs középút

2024 novemberében hosszú előkészületet követően csaptak le a hatóságok magyar és osztrák állatvédők segítségével egy csöngei ingatlan tulajdonosára, és 500 állatot mentettek ki eddig az ország talán legnagyobb szaporítótelepéről, ahol áldatlan állapotok között tartották a kutyákat, juhokat, kecskéket, lovakat.

Ennek kapcsán szeretnénk felhívni a figyelmet az alábbiakra.

Vásárlás vagy örökbefogadás – a két tábor gyakran csap össze egymással, pedig bőven elég lenne a harmadik félre figyelni, akik a tenyésztőknek, az állatvédőknek, a kutyatulajdonosoknak és leginkább maguknak a kutyáknak is legnagyobb ellenségei: a szaporítókra. A ZöldEb Kutyás Érdekvédelmi Egyesület egyik fő célkitűzése az, hogy a gazdikat a kutya életének minden állomásánál tudatosságra ösztönözze, így nem lehet elégszer hangsúlyozni: már a kutya kiválasztása is felelős döntést kíván, hiszen ez a boldog kutyázás egyik alapja.

Hihetjük azt, hogy a legtöbb kutyavásárlás vagy örökbefogadás mögött tudatosság, józan megfontolás áll a háttérben, de sajnos sokan még mindig pusztán szívből döntenek: meglátják és megszeretik. Ráadásul sok esetben még mindig nem ismerik fel, vagy szemet hunynak a tény fölött, hogy szaporítótól vásárolnak.

Mindössze hobbicélra lesz – nincs szükségem törzskönyvre – nem tudok ennyi pénzt rászánni – ugyanúgy lehet beteg a drága kutya is – megmentem azzal, hogy megveszem tőle – nem tudom, mi kerül ennyivel többe a tenyésztőnél: ez csak pár a leggyakoribb magyarázatok közül, amellyel a leendő tulajdonosok érvelnek, miért nem fordulnak valódi tenyésztőhöz.

Aki minőségi tenyésztőtől vásárol, nem rosszabb gazdi, mint aki örökbe fogad!

Aki úgy dönt, hogy külsőre és belsőre is egy adott fajtához tartozó kutyát választ magának, ráadásul nem sajnálja rá a pénzt, és profi tenyésztőhöz fordul, nem követ el bűnt. Gazdiként ugyanolyan szeretetteljes és melegszívű lehet, mint az, aki állatvédő szervezettől fogad örökbe állatot – természetesen utóbbival olyan előnyök is együtt járnak, hogy így további, rossz sorsú kutyák is új esélyhez jutnak majd.

A közös mindkettőben a hivatalos szerződés, amely biztosítja azt, hogy ha bármi probléma merülne fel, lesz kihez fordulnia a gazdinak – valaki biztosan vállalni fogja a felelősséget, ha probléma merül fel.

Olcsó húsnak híg a leve

Mikor valaki fajtatiszta kölyökkutyát szeretne, de nem kívánja megfizetni az eredeti árát, pontosan úgy fog járni, mint az aluljáróban vásárolt telefonnal. Vagy szerencséje lesz, vagy nem – azzal a különbséggel, hogy itt állatok sorsa függ a döntésünktől, az ő kihasználásukat tartjuk fent az összeggel, amit a vásárlásra szánunk. Soha nem az a kérdés, hogy vásároljuk vagy örökbe fogadjuk-e leendő kedvencünket, hanem az, hogy tudatosan döntsünk. Az pedig semmiképp nem az olcsó kutya, végletekig kizsigerelt szülőkkel.

Ezeket tartsd észben, ha gazdivá szeretnél válni

– Soha ne vásárolj kutyát oltások és féreghajtás nélkül, gyanakodj, ha már 8 hetes kora előtt odaadják.

– Mindig kérd meg az eladót, mutassa meg a szülőket is; soha ne vásárolj piacon, csomagtartóból vagy előre megbeszélt, idegen helyen.

– Mindig légy tisztában a kutyafajtához tartozó aktuális árral, és kezdj gyanakodni, ha egy kutya túl olcsó vagy „akciós”.

– Csakis szerződéssel vásárolj, hiszen ez egy nagy értékű adásvétel, még akkor is, ha élő állatról van szó.

– Ha nem akarsz túl sok pénzt kutyavásárlásra fordítani, semmi baj, fogadj örökbe! De ezt is a megfelelő szervezetnél, örökbefogadási szerződéssel tedd!

Top