2021

Ferencváros Public Art pályázatának nyertesei 2021-ben

 

Szerzők: Alexis Latham és Dombóvári Csongor

A mű címe: Körforgó történet

(A mű megvalósulási helye: Budapest, Ferencváros, Markusovszky tér, a pályázati kiírásban szereplő 2. helyszín)

A helyi térhasználók önreprezentációját és ennek dokumentációját szolgáló köztéri beavatkozás három részből áll. A Szerzők előkészítendő a munkát, kapcsolatot teremtenek a térhasználókkal, beharangozva az intervenciót és megnyerve őket annak. Kitelepülve, egy mobil szerkezet segítségével, amelyben a felkért „mesélő” elhelyezkedhet, róla hangos videó-felvételt készítenek. Az improvizált történetmesélés „látószögét” a mozgatható „beszélőszék” pozíciójának meghatározásával maga a mesélő határozza meg. A képkivágást egy a mobil szerkezetre erősített keret teszi mindenki számára láthatóvá. A helyszínen lévő aknába hangszórókat telepítenek, amelyekből hangulatfestő hangeffektek szólalnak meg. Az improvizált történetmesélések rögzítése a projekt 14 napja alatt napi két órában történik, előre közzétett időben. Esténként két órán át láthatók és hallhatók a vágott, szerkesztett, utómunkálatokon átesett videók egy monitoron megjelenítve. Az esti látogatóknak lehetőségük lesz kiválasztani a visszajátszandó felvételeket egy hatalmas mozaik képről, amelyen az összes addigi mesélő arcközelije szerepel. Az installációt napközben, a felvétel idején a Szerzők, míg este diákok üzemeltetik. Az utolsó estére pedig készítenek egy montázsfilmet, amelyben minden megszólaló személyes története szerepel. Rossz idő esetére a Szerzők kötelesek 5 esőnapot megjelölni a 14 napos eredeti vállalt intervallumon túl.

A megvalósulás időtartama: 2021. április 21.-május 4.

 

Szerző: Szalay Péter
A mű címe: Black Lives Matter

(A mű megvalósulási helye: Budapest, Ferencváros, Ferenc tér, a pályázati kiírásban szereplő 2. helyszín)

A 100cm magas, 3D printtechnológiával készítendő szobor-parafrázis a New York-i Szabadságszobrot jeleníti meg térdelő pózban, felemelt ököllel, visszautalva Colin Kaepernick amerikai futballista gesztusára, amely a mű címében is szereplő anti-rasszista mozgalom jelképe is lett. A szobor darabokban kerül kinyomtatásra – a darabok a csapolással és ragasztással pontosan illeszthetők. A plasztika szivárványszínű PLA alapanyagból készül, amely a művet egy újabb jelentésréteggel gazdagítja. Talapzataegy 80cm magas, 40×60 cm alapterületű posztamens, amelynek anyaga 20 mm-es OSB lap, ragasztva, csavarozva. A látszó felületek dryvit rendszerű betonhatású bevonatot kapnak. A helyszínen 2db talajcsavar kerül elhelyezésre, melyekhez a posztamens biztonságosan rögzíthető.

A megvalósulás időtartama: 2021. április 1-14.

 

Szerzők: Nemmivoltunk Crew (Bátory Péter, Brückner János, Falvai Mátyás, Fillér Máté, Szabó Ottó, Tóth Márton Emil)
A mű címe: Csak lesek

(A mű megvalósulási helye: Budapest, Ferencváros, Ferenc tér, a pályázati kiírásban szereplő 1. helyszín)
A “Csak lesek” című installáció legalább kettő, felismerhetően a vadászlesek formáját idéző objektumból áll. A köztéri intervenció részvételre, kipróbálásra invitálja a helyieket, konkrétan és képletesen is új perspektívát kínálva, hogy ránézhessenek közösségükre, terükre, életükre. A Ferenc tér és a Berzenczey utca sarkán lévő területre a Szerzők a leseket egymáshoz közel helyezik el, úgy, hogy a park belseje felé nézzenek. Így akár egy kisebb társaság is elfoglalhatja azokat, akik egymással is tudnak kommunikálni közben, de ez nem szükségszerű: külön-külön, egymástól függetlenül is felülhetnek rájuk a szemlélődők. A megfigyelő objektumok a külső szemlélő számára is szokatlan összefüggésrendszerbe kerülnek a belvárosi környezetben, gazdag értelmezési lehetőségeket kínálva. Kialakításuk és rögzítésük során (amelyekhez megfelelő tájékoztatás is járul – csak saját felelősségre használhatók) a balesetveszély minimalizálása a cél.

A megvalósulás időtartama: 2021.április 21.- 2021. május 4.

 

Szerzők: Az Időkapszulák csoport (Média design MA hallgatók: Buza Zsófia Zsuzsanna, Csordás Eszter, Forgách Anna, Misota Dániel Máté, Nemesi Zsófia Kató, Riederauer Dóra, Szalai Anna, Varga Viktor, Vida Szabolcs Média design oktatók: Erhardt Miklós, Falvay Miklós, Halák László, Tasnádi József
Projektfelelős: Erdei Krisztina)

A mű címe: Forog az idő – Interaktív puzzle a József Attila Lakótelepről

 

Az Időkapszula csoport, mely a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem média design szakjának hallgatóiból és oktatóiból álló alkotócsoport, a József Attila lakótelep személyes történeteivel foglalkozik és olyan interaktív installációt hoz létre 2021 áprilisában a Nagyjátszó közelében, melynek felületén a múlt, jelen és jövő egymás mellett rajzolódik ki és élményt nyújt több korosztály számára is.

1960-ban elindult a „15 éves lakásfejlesztési program”, amely összesen egymillió lakás megépítését irányozta elő, ebből 250 ezret Budapesten. A József Attila lakótelep építése is az 1960-as években kezdődött, hogy a városba érkező új munkaerő vagy a rossz körülmények között élő családoknak lakóhelyet biztosítson. Az Üllői út és az Epreserdő utca között gombamód szaporodó panelek a Mária Valéria telep szükséglakásait váltották fel. A házgyári épületekben viszonylag nagy, többnyire két- és háromszobás lakások voltak, a komfortszínvonal is emelkedett a korábbiakhoz képest. Az általánossá váló központi és távfűtéssel az összkomfortosság sokáig e lakások legfontosabb minőségi jellemzőjének számított. A lakótelepeknek fontos részei voltak a közösségi terek, melyek az emberek megváltozott életmódjának színtereivé váltak. A József Attila lakótelepen volt akkoriban az ország egyik legnagyobb ABC áruháza, ahol a kisméretű lakótelepi konyha igényeinek megfelelő termékekkel látták el a lakosságot, de itt volt az Ezüst Sirály Vendéglátóipari Kombinát is, mely cukrászdát, zenés-táncos eszpresszót, sörözőt, cigányzenés éttermet, műsoros pálmakertet is magába foglalt. Ma élelmiszer üzleteket találunk a helyükön.

Projektünk célja, hogy a lakótelepen élők történetei alapján felidézzük a múltat és a jelenen keresztül összekössük egy lehetséges jövőképpel. A projekt első szakaszában a lakótelep forgalmas találkozópontjain, a Ferencvárosi Helytörténeti Múzeumban és online gyűjtünk történeteket, fotókat, majd az információkat, dokumentumokat feldolgozva, megalkotjuk az interaktív kirakó részleteit. A projekt harmadik fázisában a mobil installáció megépítése következik, melynek formáját a lakótelep jellemző épületeinek arányai ihlették.

Az installáció nappal életképeket és hozzájuk tartozó történeteket mutat majd be, melyek időről-időre cserélődnek a felületén, majd naplemente után kezdődik az interaktív játék, mely során egy érzékelő segítségével a játékosok maguk tudják mozgatni az installáció felületére vetített kirakós darabjait, így megismerve a József Attila lakótelep kollektív emlékezetének fontos részleteit.

A megvalósulás időtartama: 2022. április 21.- 2021. május 04.

 

 

Szerzők: Kiss Gabriella, Dévai Nándor, Schermann Márta, Sereglei András

A mű címe: Drága kincsem

(A mű megvalósulási helye: Budapest, Ferencváros, Markusovszky tér; a pályázati kiírásban szereplő 1. helyszín)

A két hétig működő köztéri interaktív installáció a kutya, mint társállat a családban betöltött szerepének fókuszba helyezésére épül.

A projekt első fázisában a kollaborativ és helyspecifikus színház eszközeivel is élő Szerzők helyi kutyatartó és kisgyermekes kisközösségeket megszólítva, velük együttműködve végeznek kutatást, többek köz olyan kérdéseket felvetve, mint „Mit jelent a kerületben élő emberek számára a kutya?” Mikor és miért jelent sokak számára valódi társat egy kutya?”, illetve „Miért is jelenthet számunkra oly sokat a befogadott kutya, mint akár egy gyermek”?

A szubjektív véleményeket és történeteket interjúk formájában rögzítik, majd ezekből hanganyagot szerkesztenek, amelyet a kutyafuttató és a játszótér kerítéseire helyeznek el. Az anyagok egy QR kód segítségével lesznek meghallgathatóak.

Az installáció másik része a játszótér mögötti füves részre vezet. Itt két megafonra emlékeztető szerkezetet állítanak fel, amelyek interaktív eszközökként kutya-ember fordítógépet imitálnak majd, emberi beszéd esetén kutyahangot, kutyaugatás esetén emberi hangot játszva be, előre megszerkesztett szempontok szerint, reflektálva az interjúk anyagaira is. Az installáció működésének idejére a fordítógépek közé rekortánt telepítenek, amely nemcsak az installáció helykijelölésére és otthonossá tételére szolgál, de egyben a működéshez szükséges védőcsöves kábelek elrejtésére is.

A megvalósulás időtartama: 2021. május 11-24.

 

Szerzők: ArcheoGroup (Réthey-Prikkel Tamás, Kern Anita, Ivanics André, Weszelovits Gergő)

A mű címe: Kántor nyomoz

(A mű megvalósulási helye: Budapest, Ferencváros, Madaras József tér)

A projekt egy olyan játék mint keretrendszer, amely a virtuális valóság és a konkrét, létező köztéri tárgyak világát egyesíti. A parkban az alkotók bűnügyi helyszínelésnél használt számtáblák felnagyított másolatait helyezik el, ezek mint emblematikus motívum adják az installáció fizikai magját. Mindehhez, a helyszínen elhelyezett leírást követve letölthető egy applikáció, amelynek segítségével 14 napon át játékos formában nyomozhatunk egy-egy fiktív bűntény után. A nyomozást segítő elemek a park zugaiban vannak elrejtve, ezeket az applikáció segítségével lehet felfedezni, megtalálni (AR, VR tartalom használatával).
Az installáció létrejöttét és a játék-utak dramaturgiájának kidolgozását megelőzi egy a teret elsősorban használó teleplakók közt végzett kutatás, amelynek tanulságain keresztül a helyi emlékezetet és az adott helyszín tárgyi világát beépítik az applikációkon keresztül a projektbe. Az utca emberének részvételével így egyszerre éled újra az őrmester és hű kutyája, Kántor alakja. Ezt segíti elő a kortárs technológia és a fikciós játék is.

A megvalósulás időtartama: 2021. május 11-24.

 

Top