
Május második hétvégéjén Sepsiszentgyörgy adott otthont testvérvárosi küldöttségünk számára, egy különösen színes és tartalmas programsorozat keretében. A látogatás egybeesett a város egyik legfontosabb kulturális eseményével, a 32. Szent György Napokkal, így alkalmunk nyílt mélyebb bepillantást nyerni a város közösségi és kulturális életébe is.
A szombati napot egy hangulatos városi sétával kezdtük, amely során elsőként a Szent György-napi vásárt látogattuk meg. A vásár a város szívében elhelyezkedő parkban kapott helyet, ahol kézműves termékek, helyi ízek, valamint zenei programok várták az érdeklődőket.
A vásárból kilépve ellátogattunk a Székely Nemzeti Múzeumba, amely a régió legnagyobb és legfontosabb közgyűjteménye. Az 1875-ben alapított múzeum épülete eredetileg is múzeumi célra készült, és Kós Károly egyik leglátványosabb alkotásának számít. A múzeum gazdag gyűjteményei között szerepelnek régészeti, néprajzi, történelmi és természettudományi anyagok, valamint egy jelentős képzőművészeti kollekció.
Ezután a sepsiszentgyörgyi dohánygyárba vezetett utunk, amely ma már nem ipari létesítményként működik, hanem a helyi kreatív és kulturális élet egyik fontos központjaként. A gyárépület újragondolt funkciója lenyűgöző példája a városban zajló értékmegőrző és közösségépítő folyamatoknak.
A közös ebédet követően megtekintettük a város egyik legfontosabb történelmi emlékhelyét, a sepsiszentgyörgyi vártemplomot és az azt övező temetőt. A református erődtemplom a 15. századból származik, és erődített falai mögött megőrizte a középkori Székelyföld spirituális és közösségi örökségét. A temető különlegessége a helyi jelentőségű síremlékek sokasága, amelyek között számos jeles helyi személyiség végső nyughelye található.
Vasárnap délelőtt részt vettünk a Pro Urbe díjátadó ünnepségen, amelyen Antal Árpád polgármester megható szavakkal méltatta azokat, akik hosszú időn keresztül, „pénz és taps nélkül” szolgálták a várost és közösségét. A Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron-termében megrendezett eseményen Sztakics Éva alpolgármester köszöntötte a megjelenteket, majd egy kisfilm mutatta be a díjazottak életútját és munkásságát, amelyet a kitüntetések átadása követett. A díjazottakról Tóth-Birtan Csaba alpolgármester a Pro Urbe táblán is elhelyezte a fényképeiket.
Az idei kitüntetettek között volt Csáki Ernő nyugalmazott hadmérnök és tanár, aki generációkat inspiráló, példaértékű életútjáért és a műszaki örökség megőrzéséért kapott elismerést. Demeter Lajos könyvtáros, helytörténész a helyi történelem és kultúra iránti elkötelezett kutatómunkájáért részesült a díjban. Rosner Herman a város identitásai között épített hídért, valamint a zsidó közösség szellemi és anyagi örökségének megőrzéséért kapott kitüntetést. Vinczeffy László festőművész és restaurátor konok, értékteremtő munkásságával érdemelte ki a város legmagasabb elismerését. Posztumusz díjban részesült Gajzágó Márton újságíró, egykori polgármester, akinek életútját özvegye vette át. Az ünnepséget a Classical Singers együttes előadása tette még emelkedettebbé.
A díszebéd után Brassóba látogattunk, ahol egy rövid városnézés keretében megcsodáltuk a város hangulatos, történelmi belvárosát, majd megtekintettük az egyik legismertebb szász építészeti emléket, a Fekete templomot. Ez a 14–15. század fordulóján épült gótikus templom a legnagyobb ilyen jellegű épület Romániában, és lenyűgöző méretei, különleges belső tere, valamint híres, Európa legnagyobbiként számon tartott, működő orgonája méltán teszik a Brassóba látogatók egyik fő célpontjává. A templom falai évszázadok emlékeit őrzik, a külső homlokzat sötét tónusát pedig az 1689-es tűzvész hagyta hátra, amelyről nevét is kapta.
Ezután a szászhermányi erődtemplomhoz látogattunk el. Ez a gótikus stílusú, 13–15. században épült templomerőd Erdély egyik legjobban fennmaradt ilyen jellegű építészeti öröksége. Három védőfala és hat tornya egykor a közösség védelmét szolgálta, ma pedig időutazásra hív, megidézve a századokon átívelő hitet, összetartozást és kitartást. Az UNESCO világörökségi várományos helyszínként is számon tartott erődtemplom különleges zárása volt látogatásunknak.
Látogatásunk során mindvégig éreztük a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a helyi szervezők szívélyes vendégszeretetét. A programok gondos összeállítása, a kulturális sokszínűség bemutatása és az egymás közötti párbeszéd lehetőségének megteremtése maradandó benyomást tett ránk. Őszinte köszönetünket fejezzük ki a szervezőknek, különösen a testvérvárosi kapcsolatok ápolásáért és az együttműködés iránti elkötelezettségükért. Bízunk benne, hogy a jövőben is hasonlóan gazdag és tartalmas alkalmak során erősíthetjük tovább a baráti kapcsolatokat városaink között.