A polgármester még júniusban írt Facebook-bejegyzést az ügyről.
“A képen látható az a csatornahálózat, amelynek tartalma mind a Soroksári-Haller csatorna-csomópontba érkezik, innen már a főgyűjtőn keresztül a központi szennyvíztisztító telepre kerül.
Jól látható, hogy még a zuglóiak szennyvizét is szagoljuk itt Ferencvárosban.
Annak, hogy egyébként miért pont ezen a ponton szabadul el ilyen mértékben a bűz, több oka van, köztük a rendszerváltás óta harmadára csökkent ivóvízfogyasztás, a Haller utcai gyűjtő és a soroksári úti főgyűjtő szintkülönbsége, az utóbbi években jellemzővé vált özönvízszerű esőzések és még ezer műszaki-technológiai dolog.
Mit lehet tenni?
A kézenfekvő megoldásokon már túl vagyunk, a Csatornázási Művek a sok bejelentés hatására gyakrabban ellenőrzi és tisztítja ezt a szakaszt, a dugulásokat is azonnal elhárítják.
Ezen kívül bűzzárakat szereltek fel a terület egy részén.
Csakhogy a jelek szerint ez nem sokat ér.
Mit lehet még tenni és mivel lehetne végleg megszüntetni a problémát?
Azonnali, felületi kezelésként kértem, hogy az összes tisztítóakna fedlapot cseréljék rácsosról zártra, szükség van arra is, hogy az összes víznyelőrács alá bűzzárakat tegyenek.
Ezek a megoldások amellett, hogy az adott területen a csatorna szellőzését megszüntetik, így elősegítik a rothadást, valójában csak pár kilométerrel arrébb tolják a bűzszennyezést, ami ott az intenzívebb rothadás miatt még erősebb lesz.
Felkészültem arra, hogy ennek a problémának a megoldására is csilliárdos nagyságrendű pénzbe kerülő javaslatokat mondanak a szakemberek (mint szinte minden eddigi, csatornázási, csatornahálózattal kapcsolatos ügyemben), ehhez képes jó hírem van, óvatos becsléssel 5-600 millió forintos beruházással végleg megszüntethető lenne a bűz és még a főgyűjtőt is óvnánk, élettartama meghosszabbodna.”
A műszaki lehetőségek vizsgálata után 2021. június 30-ig a Közgyűlés elé kerül a beruházás célokmánya is, amelynek elfogadásával épülhet meg a szükséges műtárgy.