Már megbeszéltünk minden részletet a leendő Görögség Házával kapcsolatban Koranisz Laokratisszal, a Magyarországi Görögök Országos Önkormányzatának elnökével, amikor arra terelődött a szó, hogy hogyan is került a görög kisebbség Magyarországra. A rögtönzött történelemóra során kiderült: végtelenül nyitottak, és szeretnek adni annak a közösségnek, amelyik befogadja őket. Ez pedig igaz a tervezett beruházásra is.
Immár hagyomány a BPIX Digitális AlkotóCentrumban, hogy rendszeres megmérettetési és bemutatkozási lehetôséget biztosít azoknak az alkotóknak, akik digitális eszközökkel, akár egy fotóból kiindulva, akár az elsô ponttól az utolsóig szoftver segítségével, akár szabadkézi rajzokkal, akár különbözô digitális effektek felhasználásával hoznak létre digitális képi alkotásokat, digitális festményeket.
A fraktálok nem teljes dimenziókban létező matematikai fogalmak, amelyekben annak ellenére, hogy első ránézésre zavarosnak tűnnek, a figyelmes szemlélő felfedezi a rendszert. Selmeczi Zsuzsa képei megjelenésükben emlékeztetnek a fraktálokra.
A 2B Galériában a nyár beköszöntét egy sajátos új kiállítás megnyitása jelentette. Különleges összefoglalás ez, képzőművészet, de persze újból másképpen, térben és időben csoportosítva a dolgokat.
A Ferencvárosi Mûvelôdési Központ és a Ferencváros Újság közös felhívást tesz közzé a kerület lakosai, civilszervezetei, közösségei számára KEDVENC RECEPTEM címmel. Kérjük, osszák meg velünk legkedvesebb elôételeik, leveseik, fôételeik és süteményeik, desszertjeik receptjét!
Nem bánta meg a döntését az, aki június 19-én, a Múzeumok Éjszakáján az Iparművészeti Múzeumot választotta. Pedig csak hosszú sorállás után juthatott be az Üllői úti, keleti hatású szép, szecessziós épületbe, ahol idén stílszerűen Keletre, magyar! címmel hirdettek programot, s a Kelet ezúttal Indiát jelentette.
A homlokzatok egymáshoz illeszkedő együttesét építészeti szakszóval térfalnak nevezik. A Nagykörút részeként a főváros rendeletében védett városképi értéknek nyilvánította a Ferenc körút térfalait. A páros oldalon ebbe illeszkedik bele a festő Rudnay Gyula által lakott Ferenc körút 40. számú ház.
A Ferenc tér tikkasztó nyugalmában találkozunk, bemutatkozás után rögtön a kezembe nyom egy önéletrajzot. Gyorsan átfutva egy rendkívül színes életpálya rajzolódik ki Bura Sándorról. Híres muzsikusdinasztia sarja, generációk óta élnek Ferencvárosban; 12 éves korában már reklámprímás volt a Citadella étteremben, a nyolcvanas években Bangkoktól New Yorkig bejárta a világot, királyi családoknak zenélt. Prímásként ismerték a legnevesebb budapesti szállodákban, az ezredforduló környékén azonban megtört a felfelé ívelő karrier.
Színvonalas előadásaival és kulturált megjelenésével nagy sikert aratott az idei Ferencvárosi Fesztivál. Mind a templomi koncert, mind a stadionbeli rendezvények, mind a kiállítások rengeteg nézőt vonzottak annak ellenére, hogy szinte minden este a színpadra „lógott az eső lába”.
A Kálvin tér közelében, majdnem átellenben a „Kis képzővel” áll a ház, amelyben Péli Tamás festőművész,
a magyarországi cigányság egyik legnagyobb kortárs alkotója élt, 1994-ben bekövetkezett váratlan haláláig.
Az irodalom mára már nem is olyan új műfajával ismerkedhet meg a gyanútlan látogató Fábián László író, költő kiállítására betérve, ebben a Ráday utcában található kisgalériában.
A belga táncos- és koreográfusnő, Michèle Anne De Mey társulata június 7–8-án lépett fel a Trafóban, Sinfonia Eroica című lenyűgöző produkciójával. A táncjátékot Beethoven III. (Eroica) szimfóniájának zenéjére adták elő, tomboló sikerrel.
A millennium évében, 1896-ban felavatott épületet több mint száz esztendő patinája (értsd: a város levegőjének szutyka) borítja. Teljes felújítása milliárdokba kerülne, de hogy milyen szép lenne, azt megmutatja a felújított bejárati csarnok.
Megint itt a nyár, és újra itt a nagy országos textilkiállítás az Iparművészeti Múzeumban. Immár a harmadik alkalommal hozták el Budapestre a Szombathelyi Textiltriennálé válogatott anyagát.
Alig egy tucat órába lehetetlenség belesűríteni valamennyi múzeum meglátogatását, Ferencváros kiállítóhelyeit azonban – bár nehezen – sikerült körüljárni a június 19-i Múzeumok Éjszakján.
Református Zenei Fesztivál ,Ünnepi Könyvhét és Papírvarázs Fesztivál:
június 6-8.
4.
Ferencvárosi Fesztivál:
június 13. - július 7.
5.
Bárka Kikötő:
augusztus 29-31.
6.
MOL Budapest Jazz Fesztivál:
szeptember 17-21.
7.
Ferenc napi búcsú:
október 3-5.
Ferencvárosi Fesztivál a Bakáts téren
Program:
Június 13.
Rossini: Kis ünnepi mise, közreműködik a Budapesti Kórus, vezényel Kaposi Gergő
Június 14.
Ella István orgona estje, vendég Kertesi Ingrid operaénekesnő, helyszín a Bakáts téri Assisi Szent Ferenc Plébánia Templom
Június 15.
Rossini: Kis ünnepi mise, közreműködik a Budapesti Kórus, vezényel Kaposi Gergő
Június 20.
Cole Porter: Mi jöhet még? (Anything Goes), musical, rendező Iglódi István, magyarországi ősbemutató
Június 21.
Cole Porter: Mi jöhet még? (Anything Goes), musical, rendező Iglódi István, magyarországi ősbemutató
Június 22.
Cole Porter: Mi jöhet még? (Anything Goes), musical, rendező Iglódi István, magyarországi ősbemutató
Június 23.
Esőnap
Június 24.
MusicAll Night, a Musical Company előadása
Június 25.
Esőnap
Június 27.
Carl Orff: Carmina Burana, a Szegedi Kortárs Balett előadásában
Június 28.
Esőnap
Június 29.
Benkó Dixieland Band, Budapest Klezmer Band és Boban Markovic Orchestra közös koncertje
Június 30.
Esőnap
Július 4.
Verdi: Othello, olasz nyelvű operaelőadás, rendező Valló Péter
Július 6.
Verdi: Othello, olasz nyelvű operaelőadás, rendező Valló Péter
Július 7.
Esőnap
A templomi koncertek 19.30-kor kezdődnek.
A szabadtéri programok 20.30-kor kezdődnek.
Jegyek kaphatók az InterTicket hálózatában, az összes ismert jegyirodában, a Pinceszínház honlapján, www.pinceszinhaz.hu és szervezésén (1093 Bp. Török Pál u. 3.), valamint május 1-től a Bakáts téri helyszínen is.
Két kitüntetett pontja
van a Ráday utca topográfiájának: a kezdete és
a vége.
Sokak által a város egyik
kulturális főutcájának nevezett, jómásfél kilométeres
szakasz a Kálvin téri aluljáróCha-Cha-Cha nevű
retro-bárjával kezdődik, és a szinten háttérsugárzással
rendelkező Jaffa Caféval ér véget.
A Jaffa Café úgynevezett
témakávézó, a "dekadens" 70-es évek hívságait
mutatja fel, többek között a szputnyik csillárral,
az NDK-s üzemi órával, és Carilbon vurlitzerrel.
(Utóbbiba "be van töltve" Psota Irén
Tibi, te bitang című klasszikusa, és néhány Toldi
Mária-sláger is.)
Aki azt gondolja ezek után,
hogy egy bolhapiaci kacattárat kap luxuskiadásban,
az téved. Ugyanis a tárgyi rekvizitumok nem nyomják
agyon a helyiséget, a Jaffa inkább puritán, mintsem
felülfogalmazott lenne. De ami a legfontosabb:
többek között diákok járnak ide, hogy hosszú, derűs
semmittevésnek adják át magukat. Azaz, afféle klubhangulat
uralkodik itt, még véletlenül sem látunk Zepelin
nagyságú szivarokkal közlekedő "vállalkozókat" vagy
a modellkönyvüket lapozómanökenjelölt lányokat.
Az egykori lámpabolt helyén
megnyílt Jaffa afféle kulturális melegedő, kedden
és csütörtökön Dj-k játszanak, régi bossanovas,
jazz-és témákat, de szerveztek már ide szociológushallgatók
előadást is a "Retrómint tömegkultúra" címmel,
melyre eljött a IX: Kerületi polgármester is.
Egy hely kreativitását
nemcsak a választékos ételelnevezésekről lehet
elítélni, de arról is, milyen piktogrammal jelölik
a női és férfimosdókat. Nos, a Jaffában egy fröccsöntött
Frédi volt a férfi WC-n, a nőin egy Vilma fityegett-addig,
míg valaki el nem tulajdonította. Most Miki és
Mini egerek jelzik a női és férfi szakaszokat.
A hely szellemisége hivatott
kifejezni, hogy kaphatóTraubisoda, meggy Márka,
és igazi Jaffa (narancsszörp és szóda) is. Az sem
elhanyagolhatószempont, hogy a bútorzat nem utángyártás,
de nem is egy olasz tervező futurista víziója,
hanem "eredeti" piros műbőrös "SZOT-üdűlős" székeken
ülhetünk. Szintén fontos megjegyeznünk, hogy a
bútorok javítottak, és úgy néznek ki, mint új korukban.
Azaz: a Jaffa összhatását tekintve kimondottan
elegáns.
A napi menü csak
690 forint- ez a közelben található "kisképző" diákjainak
sem drága-, ugyanakkor ehetünk itt kímélő salátákat,
szendvicseket, desszerteket, szárnyas, sertés
és vegetáriánus ételeket, jóval olcsóbban, mint
a környék trendkávézóiban. Hogy stílszerűek maradjunk,
egy diákos ételt, a finomfűvekkel érlelt jércét
fogyasztottuk zöldségkörettel, miközben a partikultúra
szezonális portékáival, a felnőtt luxus-jazz
felhozatallal is megismerkedhettünk.
A "Ráday"
A
Ferencvárosi Önkormányzat több éve következetesen
dolgozik azon, hogy a Ráday utcát jelentős
anyagi ráfordítással sétálóutcává alakítsa,
ösztönözze színvonalas művészeti és gasztronómiai
szolgáltatásokat nyújtóvállalkozások idetelepülését,
s ezzel elősegítse Belső-Ferencváros kapcsolódását
Budapest belvárosához.
E következetes munka
eredménye, hogy a Ráday utca az elmúlt évek
során a kultúrára fogékony, szabadidejét
színvonalas környezetben eltölteni kívánóközönség
jóvoltából a leglátogatottabb fővárosi helyszínek
egyikévé vált.
A budapestiek számára jól érzékelhetően vonzóaz utca arculati fejlődése,
az itt rendezett változatos kulturális események évenként ismétlődő
sora, illetve az a légkör, amit az idelátogató, gasztronómiai,
kulturális, társasági élményekre nyitott közönség állandójelenléte
tart fenn.
Az eddigi sikerek
és a tapinthatóvárakozás az utca adottságainak
további kihasználására teszik indokolttá,
hogy Ferencvároshoz, a Ráday utcához kötődő,
a művészeti élet különböző területein sikeres
személyiségek bevonásával az önkormányzat
vezetői közösen munkálkodjanak az évenkénti
kulturális programsorok kialakításán, a már
megszokott eseményekben rejlő újabb lehetőségek
kiaknázásán.